Sexuální zneužívání, netolerance vůči lidem s odlišnostmi, nedostatečná snaha o spravedlnost a zpronevěra prostředků. Za odpuštění nejen těchto prohřešků církve se při včerejší mši modlil vleže olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. „Vedle lítosti a kajícnosti jsou důležité i konkrétní kroky,“ připomněl.
Netradičního zahájení nedělní mše svaté se dočkali v poslední březnovou neděli věřící v katedrále sv. Václava v Olomouci. Místní arcibiskup Josef Nuzík se omluvil obětem sexuálního zneužívání a následně si bez kněžského roucha a bosý lehl na zem a modlil se za odpuštění křivd, kterých se církev na lidech dopustila. Konkrétně poukázal na utajování a skrývání sexuálního zneužívání, pohrdlivé chování vůči ženám, zneužívání moci, nedostatečnou transparentnost v nakládání s majetkem nebo netoleranci a nepřijetí osob odlišné sexuální orientace, jiného přesvědčení nebo vyznání.
Proč se k tomuto kroku rozhodl, popsal arcibiskup Nuzík pro Téma.21. „Smysl slavnosti byl dvojí – abych vyzval ty, kteří neměli odvahu a trpí bolestí ze zneužití v různé rovině – pojďte, povězte ten příběh církevní autoritě. A zároveň v tomto Svatém roce je velká příležitost k tomu, abychom pouta zla, kterými trpí oběti a mnoho jiných lidí, přestřihli,“ popsal. „To byl důvod modliteb i toho gesta, které bylo ještě hlubší, než bývá na Velký pátek, abych vyjádřil touhu lítosti nad tím, co se stalo mezi lidmi a také v církvi, a tu touhu po novém začátku,“ dodal.
Při své promluvě zmínil v souvislosti se sexuálním zneužíváním i konkrétní příklady. „Na srdci nám [církvi] leží nejen případy z nedávné doby, ale v řešení je také případ z 50. let, kdy se jistý kněz Barták dopouštěl zneužívání mladých děvčat. Teprve nedávno o tom promluvil syn jedné z žen, která toto vytrpěla a nesla jako bolestné tajemství až do konce života,“ přiznal arcibiskup. Omluva za podobné činy podle něj nemá být jen uznáním minulých křivd, následovat mají konkrétní kroky. „Odpuštění nezmění minulost, ale může změnit budoucnost a umožnit nám žít bez zášti, odporu a pomsty,“ uvedl podle webu Arcibiskupství olomouckého Nuzík. „Je důležité, aby každý věděl, že může promluvit a bude vyslechnut. Chceme být jako církev prostředím, kde se oběti nemusejí bát promluvit a kde všichni nacházíme bezpečné prostředí a jistotu,“ dodal pro Téma.21.
Inspiroval se na Slovensku
Pro podobné gesto se rozhodl už na začátku měsíce slovenský katolický biskup František Trstenský ze Špišské diecéze. Během mše svaté v katedrále sv. Martina, která se konala 7. března, si sundal mitru, ornát a biskupský prsten, zul si boty a bosý si lehl tváří k zemi před kříž. Předcházela tomu modlitba za odpuštění, ve které byla zmíněná například spolupráce s režimy Slovenského státu a komunistického Československa, pronásledování občanů židovské, německé nebo romské národnosti, korupce, ponižování žen nebo sexuální zneužívání nezletilých.
Právě Trstenskému přiznal olomoucký arcibiskup Josef Nuzík inspiraci. „Chci podobné gesto udělat také před kněžími, abych zase v jiné rovině prosil je za odpuštění a nové vykročení, a budu taky prosit je, aby tuto myšlenku nesli i do svých farnosti. A tím byla nesena ta liturgie, jednak akcent na oběti zneužití, ale také využít milosti Svatého roku, který nás opravdu vyzývá odevzdat vše staré a vykročit nově,“ uvedl pro Téma.21.
V tomto roce si církev připomíná Jubilejní, nebo Svatý rok, který je v katolické křesťanské tradici rokem odpuštění dluhů a trestů za spáchané hříchy. Právě na tuto skutečnost, která vychází z židovské tradice, poukázal arcibiskup Nuzík i ve své promluvě v neděli 23. března. „V židovském národě se každý padesátý rok slavil jako jubilejní, kdy byli otroci propuštěni na svobodu, dluhy byly odpuštěny a závazky zaplaceny. I v naší diecézi máme nesplacené a neodpuštěné dluhy v rodinných, sousedských a občanských vztazích,“ připomněl.
Nezůstává jen u slov
Konkrétní snahy o nápravu už v olomoucké arcidiecézi začaly. Příkladem je podle biskupa setkávání s oběťmi zneužívání, která proběhly poprvé v září roku 2023 na Velehradě a v Kroměříži. K nim měl v minulosti výhrady spolek Někdo ti uvěří, který se obětem sexuálního zneužívání v rámci církve věnuje. Kritizoval například absenci odborníků, kteří by na místě pomohli při otevírání traumat. Formu historicky prvního setkání předem označili za potenciálně retraumatizující pro oběti. Po osobní účasti na setkání ale předseda spolku Jiří Kylar hodnotil akci jako citlivě připravenou.
Od té doby už proběhlo setkání několik, další se uskuteční v Olomouci 12. dubna.